Aktualności

Certyfikat "Doceń polskie" dla kolejnych naszych wyrobów!

11 sierpień 2015

Certyfikat "Doceń polskie" dla kolejnych naszych wyrobów!
Udokumentowane posiadanie „polskiego akcentu” i wysokie noty przyznane produktowi przez specjalistów z branży spożywczej - to warunki uzyskania certyfikatu „Doceń polskie”. Godło to nie jest nadawane automatycznie; otrzymują je tylko wyróżniające się artykuły żywnościowe. W gronie uhonorowanych wyrobów znalazły się m.in. trzy wyroby Zakładów Mięsnych "WiR". Certyfikaty „Doceń polskie” i tytuły TOP PRODUKT dowodzą ich najwyższej jakości. Wyróżnienia przyznano podczas XVII certyfikacji żywności przeprowadzonej w ramach programu „Doceń polskie”. Patronem honorowym tego przedsięwzięcia jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Schab od chłopa, Szynka od chłopa oraz Boczek z pieca z polędwiczką z asortymentu Zakładów Mięsnych "WiR" mieszczących w Łopusznie zdobyły certyfikaty Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” oraz tytuły TOP PRODUKT otrzymując maksymalną liczbę punktów. Boczek z pieca z polędwiczką został uhonorowany po raz drugi. Pierwszy raz nagrodzono go podczas X audytu żywności, który miał miejsce niemal 2 lata temu. Ponowne wyróżnienie wyrobu certyfikatem „Doceń polskie” dowodzi, że jego producent mimo upływu czasu zachowuje wysoką jakość. Decyzja o wyróżnieniu wyrobów firmy z Łopuszna zapadła podczas XVII atestacji żywności, która odbyła się 29 lipca br. w Czeladzi. Tego dnia Loża Ekspertów programu „Doceń polskie”, której członkami są specjaliści z branży spożywczej, oceniła ponad 200 produktów, które zakwalifikowano do udziału w audycie. Artykuły te posiadają tzw. polski akcent. Pod pojęciem tym kryje się związek wyrobu żywnościowego z naszym krajem; tradycyjna receptura, bazowanie na rodzimych składnikach lub produkcja wyrobu na terenie Polski. Do certyfikacji kwalifikowana jest tylko żywność spełniająca ten warunek. Wszyscy eksperci indywidualnie ocenili wyroby biorące udział w audycie, a następnie każdemu z osobna przyznali punkty w skali 1-10 za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny. Warunkiem zdobycia godła promocyjnego jest uzyskanie min. 7,5 punktu. Żywność z maksymalnymi notami zdobywa także tytuł TOP PRODUKT. Certyfikat nadawany jest na 2 lata, po ich upływie producent może ponownie zgłosić produkt do oceny; eksperci sprawdzają go raz jeszcze i decydują czy wyrób mimo upływu czasu nadal zasługuje na rekomendację programu „Doceń polskie”.

- Od samego początku istnienia programu, czyli od 2011 roku, jego patronem honorowym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To jedno z niewielu przedsięwzięć tego typu cieszących się wsparciem ministra. Regulamin programu jasno określa wymagania, które należy spełnić, aby uzyskać certyfikat. Godło „Doceń polskie” nie jest przyznawane każdemu, kto o nie zabiega. Wyróżnione produkty zostały sprawdzone przez doświadczonych ekspertów z branży spożywczej. Konsumenci wybierając produkt oznaczony biało-czerwonym logotypem „Doceń polskie” mogą być spokojni o ich jakość - podkreśla Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

Więcej informacji o programie można znaleźć na jego stronie internetowej www.docenpolskie.pl oraz na blogu przedsięwzięcia, który jest dostępny pod adresem blog.docenpolskie.pl.