Aktualności

Parówki mają skrzydła

26 wrzesień 2012

Parówki mają skrzydła
W piątek, 21 września, w Hotelu Kongresowym w Kielcach wręczono „Skrzydła 2012”. Znaleźliśmy się wśród 16 laureatów. Kapituła doceniła nasz najnowszy produkt, parówki "Chrumki".

Najnowszy z naszych produktów to smaczne i pożywne "Chrumki". To nadzwyczajne parówki. Marzyła o nich każda odpowiedzialna mama, mały i duży miłośnik parówek. W czym tkwi ich niepowtarzalny charakter? Przede wszystkim każdy smakosz doceni ich doskonały bukiet smakowy i aromat zarówno na zimno jak i ciepło. Jest to też produkt, który dzięki swojej recepturze pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dietetyk będzie zachwycony ich prozdrowotnym charakterem. Stworzono je z żywieniową i naukową pasją, polską tradycją i wieloletnim doświadczeniem. To dlatego w Chrumkach jest 93 procent najwyższej jakości mięsa i 6 procent naturalnego, roślinnego, prozdrowotnego dodatku wspomagającego rozwój korzystnej mikroflory jelitowej, układ odpornościowy, obniżający poziom glukozy, cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi.

Witold Szproch, prezes Zakładów Mięsnych WiR: - Nareszcie. Od początku skupiamy się na tym, aby nasze produkty miały jak najwyższe walory smakowe. Chrumki, to nowa jakość w naszej działalności. To produkt, po zjedzeniu którego będziemy odczuwać nie tylko satysfakcję smakosza, ale też będziemy mieć dobre samopoczucie.  Marzyliśmy o tym, żeby mieć taki produkt prozdrowotny, który zaspokoi wszystkich konsumentów, począwszy od dzieci po najbardziej wymagających smakoszy i ludzi stosujących diety specjalne. Smacznego