Aktualności

Salami firmowe nagrodzone - Nasze Dobre Świętokrzyskie 2012

12 grudzień 2012

Salami firmowe nagrodzone - Nasze Dobre Świętokrzyskie 2012
29 listopada 2012 po raz piąty odbył się w Kielcach konkurs Nasze Dobre Świętokrzyskie.
Firma WiR została nagrodzona za Salami Firmowe.
W tym roku otworzyliśmy profesjonalną dojrzewalnię wędlin, która umożliwia nam produkcję wędlin dojrzewających najwyższej jakości.
W imieniu firmy nagrodę odebrał Dyrektor Marketingu Sławomir Sijer.

Salami - ikona wędlin dojrzewających. Któż o nim nie słyszał? Jej nazwa pochodzi od włoskiego salare - solić. Wędlina znana już od czasów Imperium Rzymskiego. Doceniona za swoją wyjątkową trwałość i pożywność stanowiła popularny prowiant legionistów więc nic dziwnego, że razem z nimi rozprzestrzeniła się po świecie.  Początkowo produkowana z mięsa oślego, dziś z wieprzowego, rzadziej z wołowego. Jedynym rodzajem salami produkowanym do dziś z mięsa oślego jest salame di asino.
Charakterystyczny wygląd przekroju salami nadaje jej słonina dodawana do chudego mięsa wraz z przyprawami. Dzięki długiemu procesowi suszenia i dojrzewania trwającemu zazwyczaj do 3 miesięcy uzyskujemy wspaniałą wędlinę cieszącą oko swoim wyglądem i podniebienie wykwintnym smakiem.
Z naszej dojrzewalni obok salami pochodzą również inne wędliny dojrzewające: Coppa stiagonata, Pancetta rotolo, Polędwica la Parma, Kiełbaski Pepperoni i Wykwintne.
Zapraszamy do spróbowania i życzymy smacznego.