Aktualności

Trzeci wyrób Zakładów Mięsnych „WiR” zdobył godło „Doceń polskie”

12 novemeber 2013

Trzeci wyrób Zakładów Mięsnych „WiR” zdobył godło „Doceń polskie”
Boczek z pieca z polędwiczką, jeden z produktów grupy „Specyjały świętokrzyskie”, został przez członków Loży Ekspertów nagrodzony znakiem promocyjnym „Doceń polskie”. To już trzeci wyrób z oferty Zakładów Mięsnych „WiR”, którego wysoką jakość potwierdza certyfikat programu. Podczas jednego z poprzednich audytów godło „Doceń polskie” zdobyły „Chrumki” Parówki z szynki oraz Szynka szlachecka.

Nagrodzony podczas X certyfikacji wyrób to zrolowany odtłuszczony boczek pieczony z polędwiczką wieprzową, który zawdzięcza swój smak i soczystość dobremu pochodzeniu surowca oraz bogactwu przypraw naturalnych z dominującą nutką czosnku. Jako produkt przygotowywany „na szaro” (bez soli peklującej), Boczek z pieca z polędwiczką  pięknie prezentuje się pokrojony w plastry na półmisku. Jest smakowitym dodatkiem do kanapek na zimno i do sosu na ciepło. Gotowy wyrób waży ok. 1,5 kg.


----------------------------
Certyfikat „Doceń polskie” potwierdza, że nagrodzony nim artykuł spożywczy posiada tzw. polski akcent (jest produkowany w naszym kraju, z rodzimych składników lub zgodnie z tradycyjną recepturą) i co istotne - zdobył wysokie noty od Loży Ekspertów programu.
Członkowie tego pięcioosobowego grona oceniają wszystkie produkty biorące udział w audycie. Każdy ekspert przyznaje żywności punkty w skali 1-10 za smak i wygląd oraz stosunek jakości artykułu do jego ceny. Certyfikat „Doceń polskie” zdobywają tylko te produkty, którym Loża przyzna wysokie noty. Otrzymanie maksymalnej liczby punktów pozwala zyskać także tytuł TOP PRODUKT.

23 października w Krakowie odbył się dziesiąty już audyt programu „Doceń polskie”. Jednym z laureatów tej jubileuszowej certyfikacji jest firma „WiR” Szproch i Pietrusiewicz Zakłady Mięsne , której Boczek z pieca z polędwiczką został nagrodzony godłem „Doceń polskie”.
Podczas jednego z poprzednich audytów godło „Doceń polskie” zdobyły dwa inne wyroby tego producenta - „Chrumki” Parówki z szynki oraz Szynka szlachecka.

O tym jak cenna jest to rekomendacja najlepiej świadczy fakt, iż Lożę tworzą doświadczeni fachowcy, osoby zawodowo zajmujące się żywieniem. Jej przewodniczącym jest Mirek Drewniak z Fundacji Klubu Szefów Kuchni, poza nim w jury oceniającym wyroby spożywcze zasiada m.in. przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Widniejące na opakowaniu produktu godło „Doceń polskie” to dla konsumenta znacząca wskazówka, dowód, że został on sprawdzony przez ekspertów i jest wart uwagi. Z kolei dla firmy jest to potwierdzenie wysokiej jakości jej wyrobu, wokół którego można budować pozycję marki.

Program „Doceń polskie” jest realizowany od trzech lat, od samego początku jego działania honorowym patronem przedsięwzięcia  jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Aktualności dotyczące programu są dostępne na stronie www.docenpolskie.pl, z kolei informacje o laureatach poprzednich można znaleźć na blogu -  www.blog.docenpolskie.pl.

Źródło: materiały organizatora audytu