Aktualności

Wyroby ZM "WiR" z certyfikatem "Doceń polskie"

09 maj 2013

Wyroby ZM "WiR" z certyfikatem "Doceń polskie"
Zakłady Mięsne „WiR” Szproch i Pietrusiewicz z Łopuszna to kolejny producent, którego wyroby zostały nagrodzone certyfikatem „Doceń polskie”. 24 kwietnia, podczas ósmego audytu, godłem programu wyróżnione zostały „Chrumki” (parówki z szynki) oraz Szynka szlachecka.Wszystkie artykuły spożywcze ubiegające się o znak promocyjny „Doceń polskie” przechodzą dwuetapowy proces oceny. Celem pierwszego z nich jest sprawdzenie czy produkt posiada tzw polski czynnik, a więc czy jest związany z naszym krajem np. poprzez składniki lub recepturę. Wyroby, które pozytywnie przeszły tę weryfikację zostają dopuszczone do drugiego etapu - audytu certyfikacyjnego. W tej części decydujący głos należy do Loży Ekspertów, której przewodniczącym jest Mirek Drewniak, doświadczony szef kuchni. W Loży zasiadają ponadto m.in.  przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz kucharze reprezentujący Fundację Klubu Szefów Kuchni. Wiedza i zawodowe doświadczenie członków Loży Ekspertów pozwalają im rzetelnie i kompleksowo ocenić wyroby biorące udział w programie.

Każdy z ekspertów samodzielnie ocenia artykuły spożywcze, a następnie przyznaje im punkty w skali 1-10. Noty wystawiane są w trzech kategoriach. Ocenie podlegają smak i wygląd wyrobu, a także stosunek jakości produktu do jego ceny. Artykuły spożywcze, które otrzymają od ekspertów wysokie noty zdobywają certyfikat „Doceń polskie”.
Pozytywny wynik dwuetapowego procesu oceny to ważna informacja zwrotna zarówno dla wytwórców, jak i konsumentów. Producenci zyskują dzięki temu dodatkowy atut na bardzo konkurencyjnym rynku, a konsumenci - pewność, że wyrób z godłem programu został rzetelnie sprawdzony przez fachowców. Certyfikat to także jednoznaczne potwierdzenie pochodzenia produktu i cenna wskazówka dla osób, które chcąc wspierać rodzimych producentów, kupują polską żywność. 


* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.blog.docenpolskie.pl
Program „Doceń polskie” ma na celu promocję wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. 
Twórca programu „Doceń polskie” jest współorganizatorem konkursu „BlogerChef” adresowanego do blogerów kulinarnych. Konkurs ten jest kolejnym elementem wsparcia zarówno producentów, których wyroby mogą poszczycić się posiadaniem godła „Doceń polskie”, jak również samego programu.