Aktualności

Zakłady Mięsne "WiR" w Sieci "Dziedzictwo Kulinarne"

16 grudzień 2013

Zakłady Mięsne "WiR" w Sieci "Dziedzictwo Kulinarne"
Miło nam poinformować, że nasz Zakład został przyjęty do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Członkostwo dotyczy produktów linii premium „Specyjały Świętokrzyskie”.
www.specyjaly.pl

„Specyjały Świętokrzyskie”, jest to linia wysokiej jakości wyrobów, od wędzonek począwszy, poprzez kiełbasy, na pasztetach i salcesonach skończywszy. Wytwarzane są one według przepisów i metod, które przetrwały w regionie świętokrzyskim w niezmienionej formie przekazywane przez dziesięciolecia z ojca na syna. Wyroby wędliniarskie powstają  przy zastosowaniu technologii w pełni dostosowanych do technicznych i  sanitarnych wymagań Unii Europejskiej. Surowcem do produkcji wędlin jest wyselekcjonowane mięso wieprzowe pochodzące z gospodarstw niskotowarowych znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego. Hodowla  zwierząt prowadzona jest w sposób naturalny paszą zbożową z upraw na nieskażonych chemicznie glebach.

Porócz Specyjałów Świętokrzyskich do sieci został przyjęty między innymi ściśle z nami współpracujący Dworek Korytków.


Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie to część Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK), które prowadzi działania mające na celu rozwój turystyki kulinarnej poprzez wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, bezpiecznej i smacznej.
Przedsiębiorstwa należące do Sieci w poszczególnych regionach członkowskich, poprzez swoje działania w zakresie żywności wysokiej jakości „odwdzięczają” się regionom, promując ich kulinarne tradycje. Konsumenci zaś dzięki Sieci zyskują gwarancję jakości i pochodzenia produktu.
Obecnie świętokrzyska sieć liczy 72 podmioty – firmy z branży spożywczej, gospodarstwa agroturystyczne, obiekty gastronomiczne i sklepy.